LIVE VIDEO: Live Newscast    Watch
 

List of winners at the 85th annual Academy Awards

11:56 PM, Feb 24, 2013   |    comments
  • Share
  • Print
  • - A A A +

Photo Gallery: PHOTOS: 2013 Academy Awards

 


 


Nominees and winners at the 85th annual Oscars on Sunday night (winners' names in bold):

Best picture

Amour 
Argo 
Beasts of the Southern Wild 
Django Unchained 
Les Miserables 
Life of Pi 
Lincoln 
Silver Linings Playbook 
Zero Dark Thirty

Best actor

Bradley Cooper, Silver Linings Playbook 
Daniel Day-Lewis, Lincoln 
Hugh Jackman, Les Misérables 
Joaquin Phoenix, The Master 
Denzel Washington, Flight

Best actress

Jessica Chastain, Zero Dark Thirty 
Jennifer Lawrence, Silver Linings Playbook 
Emmanuelle Riva, Amour 
Naomi Watts, The Impossible 
Quvenzhané Wallis, Beasts of the Southern Wild

Best supporting actor

Alan Arkin, Argo 
Robert DeNiro, Silver Linings Playbook 
Philip Seymour Hoffman, The Master 
Tommy Lee Jones, Lincoln 
WINNER: Christoph Waltz, Django Unchained

Best supporting actress

Amy Adams, The Master 
Sally Field, Lincoln 
WINNER: Anne Hathaway, Les Misérables 
Helen Hunt, The Sessions 
Jacki Weaver, Silver Linings Playbook

Best director

Michael Haneke, Amour 
Ang Lee, Life of Pi 
David O. Russell, Silver Linings Playbook
Steven Spielberg, Lincoln
Benh Zeitlin, Beasts of the Southern Wild

Best original screenplay

Wes Anderson and Roman Coppola, Moonrise Kingdom 
Mark Boal, Zero Dark Thirty 
John Gatins, Flight 
Michael Haneke, Amour 
WINNER: Quentin Tarantino, Django Unchained

Best adapted screenplay

Lucy Alibar and Benh Zeitlin, Beasts of the Southern Wild 
Tony Kushner, Lincoln 
David Magee, Life of Pi 
David O. Russell, Silver Linings Playbook 
WINNER: Chris Terrio, Argo

Best animated feature film

WINNER: Brave 
Frankenweenie 
ParaNorman 
The Pirates! Band of Misfits 
Wreck-It Ralph

Best cinematography

Anna Karenina, Seamus McGarvey 
Django Unchained, Robert Richardson 
WINNER: Life of PiClaudio Miranda 
Lincoln, Janusz Kaminski 
Skyfall, Roger Deakins

Best costume design

WINNER: Anna Karenina, Jacqueline Durran 
Les Misérables, Paco Delgado 
Lincoln, Joanna Johnston 
Mirror Mirror, Eiko Ishioka 
Snow White and the Huntsman, Colleen Atwood

Best documentary feature

5 Broken Cameras 
The Gatekeepers 
How to Survive a Plague 
The Invisible War 
WINNER: Searching for Sugar Man

Best documentary short subject

WINNER: Inocente, Sean Fine and Andrea Nix Fine 
Kings Point, Sari Gilman and Jedd Wider 
Mondays at Racine, Cynthia Wade and Robin Honan 
Open Heart, Kief Davidson and Cori Shepherd Stern 
Redemption, Jon Alpert and Matthew O'Neill

Best film editing

WINNER: Argo, William Goldenberg 
Life of Pi, Tim Squyres 
Lincoln, Michael Kahn
Silver Linings Playbook, Jay Cassidy and Crispin Struthers 
Zero Dark Thirty, Dylan Tichenor and William Goldenberg

Best foreign film

WINNER: Amour, Austria 
Kon-Tiki, Norway 
No, Chile 
A Royal Affair, Denmark 
War Witch, Canada

Best makeup and hairstyling

Hitchcock, Howard Berger, Peter Montagna and Martin Samuel 
The Hobbit: An Unexpected Journey, Peter Swords King, Rick Findlater and Tami Lane 
WINNER: Les Misérables, Lisa Westcott and Julie Dartnell

Best original score

Anna Karenina, Dario Marianelli 
Argo, Alexandre Desplat 
WINNER: Life of Pi, Mychael Danna 
Lincoln, John Williams 
Skyfall, Thomas Newman

Best original song

Before My Time from Chasing Ice, Music and Lyric by J. Ralph 
Everybody Needs a Best Friend from Ted, Music by Walter Murphy; lyrics by Seth MacFarlane 
Pi's Lullaby from Life of Pi, Music by Mychael Danna; lyrics by Bombay Jayashri 
WINNER: Skyfall from Skyfall, Music and lyrics by Adele Adkins and Paul Epworth 
Suddenly from Les Misérables, Music by Claude-Michel Schönberg; lyrics by Herbert Kretzmer and Alain Boublil

Best production design

Anna Karenina, Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
The Hobbit: An Unexpected Journey, Production Design: Dan Hennah; Set Decoration: Ra Vincent and Simon Bright 
Les Misérables, Production Design: Eve Stewart; Set Decoration: Anna Lynch-Robinson 
Life of Pi, Production Design: David Gropman; Set Decoration: Anna Pinnock 
WINNER: Lincoln, Production Design: Rick Carter; Set Decoration: Jim Erickson

Best animated short film

Adam and Dog, Minkyu Lee 
Fresh Guacamole, PES 
Head Over Heels, Timothy Reckart and Fodhla Cronin O'Reilly 
Maggie Simpson in The Longest Daycare, David Silverman 
WINNER: Paperman, John Kahrs

Best live action short film

Asad, Bryan Buckley and Mino Jarjoura 
Buzkashi Boys, Sam French and Ariel Nasr 
WINNER: Curfew, Shawn Christensen 
Death of a Shadow (Dood van een Schaduw), Tom Van Avermaet and Ellen De Waele
Henry, Yan England

Best sound editing

Argo, Erik Aadahl and Ethan Van der Ryn 
Django Unchained, Wylie Stateman 
Life of Pi, Eugene Gearty and Philip Stockton 
WINNER (tie): Skyfall, Per Hallberg and Karen Baker Landers 
WINNER (tie):Zero Dark Thirty, Paul N.J. Ottosson

Best sound mixing

Argo, John Reitz, Gregg Rudloff and Jose Antonio Garcia 
WINNER: Les Misérables, Andy Nelson, Mark Paterson and Simon Hayes
Life of Pi, Ron Bartlett, D.M. Hemphill and Drew Kunin 
Lincoln, Andy Nelson, Gary Rydstrom and Ronald Judkins 
Skyfall, Scott Millan, Greg P. Russell and Stuart Wilson

Best visual effects

The Hobbit: An Unexpected Journey, Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and R. Christopher White 
WINNER: Life of Pi, Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer and Donald R. Elliott 
Marvel's The Avengers, Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams and Dan Sudick 
Prometheus, Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley and Martin Hill 
Snow White and the Huntsman, Cedric Nicolas-Troyan, Philip Brennan, Neil Corbould and Michael Dawson

Most Watched Videos